2001.02.06.

A fesztivál programja:

JÚNIUS 20. PÉNTEK

14 órakor               Fogadás a Városházán
16.30 órakor          Kodály Zoltán szobrának koszorúzása a róla elnevezett iskola udvarán
                                A kórusok felvonulása a Városház térre.

17.30 órakor          A FESZTIVÁL ÜNNEPÉLYES MEGNYITÁSA a Városház téren
                                A vendégeket köszönti: Páva Zoltán Komló város polgármestere
                                A kórusokat a nemzetek népdalaival köszönti a komlói  Kodály Zoltán
                                Ének-zene Tagozatú Általános Iskola Kicsinyek Kórusa
                                Vezényel: Tóth Ferenc, Liszt-díjas karnagy

18 órakor               FESZTIVÁL NYITÓHANGVERSENY a Sportcsarnokban

JÚNIUS 21. SZOMBAT

9 - 12 óráig            Népművészeti vásár, játszóház a Színházban és a Közösségek Házában

10 órakor               A kórusok szakmai értékelése az Erkel Ferenc Zeneiskolában

16 órakor               FESZTIVÁL GÁLAHANGVERSENY a Sportcsarnokban.
                                Fellépnek a fesztiválon résztvevő kórusok
                                Zárszót mond: Kocsár Miklós zeneszerző, Kossuth- és Erkel-díjas, Érdemes művész,a zsűri elnöke
                                Összkar: Kodály-Berzsenyi: A magyarokhoz,

20 órától                Goodbye -party a Városi Sportcsarnokban                                                     

21.30 órakor        Tűzijáték

22 órakor               Zárófogadás a Városházán

JÚNIUS 22. VASÁRNAP

10 órakor              KÓRUSOK HANGVERSENYE a Színházban I. rész
                               Fellépnek:  4 kórus

17 órakor            KÓRUSOK HANGVERSENYE a Színházban
                              Fellépnek:  5 kórus

21.30 órakor       Szerenád a Városház téren.

A szobrot június 22-én, 17.30 órakor ,
a FESZTIVÁL ÜNNEPÉLYES MEGNYITÁSA alkalmából,
Páva Zoltán polgármester adja át a gyerekeknek, a  város lakóinak.

 

A szakmai értékelő bizottság tagjai:

KOCSÁR MIKLÓS
zeneszerző, a zsűri elnöke

ERDEI PÉTER
a Kecskeméti Kodály Intézet főigazgatója

TILLAI AURÉL
zeneszerző, karnagy, zenepedagógus

KERTÉSZ ATTILA
karnagy, zenepedagógus

TÓTH FERENC
karnagy, zenepedagógus

DR. SZABÓ SZABOLCS
karnagy, zenepedagógus

 

A fesztivál díszvendége:

KODÁLY ZOLTÁNNÉ

 

A fesztivál fővédnökei:

POKORNI ZOLTÁN
oktatási miniszter
Oktatási Minisztérium

ROCKENBAUER ZOLTÁN
kultuszminiszter
Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma

A fesztivál védnökei:

KOMLÓ VÁROS ÖNKORMÁNYZATI KÉPVISELŐ-TESTÜLETE
PÁVA ZOLTÁN országgyűlési képviselő, polgármester

A fesztivál kiemelt támogatói:

NEMZETI KULTURÁLIS ALAPPROGRAM,
MAGYAR MILLENNIUM KORMÁNYBIZTOS HIVATALA,
MŰVÉSZETI ÉS SZABADMŰVELŐDÉSI ALAPÍTVÁNY,
PRO RENOVANDA CULTURA HUNGARIAE ALAPÍTVÁNY

 

A fesztiválok története

Komló városa 1972 óta kétévente rendezi meg a Kodály Zoltán Nemzetközi Gyermekkórus Fesztiválokat. Az eredeti célkitűzések változatlanok ma is, e filozófia jegyében hívjuk meg a világ kórusait városunkba:
      - Kodály Zoltán szellemiségének és munkásságának megismerése művein keresztül;
      - a kortárs kórusművészet bemutatása.
A fesztivál a klasszikus gyermekkorosztályt célozza meg, elsősorban 14 év alatti gyermekekből álló kórusokat hívunk meg, ettől eltérni a művészeti bizottság csak a külföldi kórusok esetében szokott, maximum 16 éves korig. Ily módon talán az egyedüli nemzetközi rendezvény, amely a gyermek korosztálynak szól. A külföldi együttesek mellett meghívjuk ide a mindenkor legsikeresebb magyar gyermekkórusokat, akik a házigazda Kodály Zoltán Ének-Zenetagozatú Általános Iskola kórusával együtt arra hivatottak, hogy a magas színvonalú kóruséneklést és kórusirodalmat reprezentálják. A fesztiválok eddigi története során összesen 18 ország képviseltette magát három földrészről. Összesen 123 kórust láttunk vendégül, mintegy 10 000 énekes fordult meg városunkban. A fesztiválokon jelen voltak hazai és külföldi szakemberek, ének-zenepedagógusok, konferenciánk résztvevőiként, nemzetközi megfigyelőként Európa számtalan országából, sőt az ázsiai földrészről és Brazíliából is.
A felkért zsűritagok a szakma jeles hazai képviselői, zeneszerzők, professzorok, egyetemi zenepedagógusok, akik között többen maguk is gyakorló karnagyok, minősítetten magas színvonalú kórusokat vezetnek.
A rendezvény által sikerült a 30 000 lakosú, dél-magyarországi kisvárosnak szélesre tárnia ablakait a világ előtt, Kodály Zoltán szellemében, a zene által.

 

Kodály Zoltán Ének-zene Tagozatú Általános Iskola Kórusa, Komló
Karnagy: dr. Makráné Kónya Melinda

Az iskola ének-zenetagozata 1958-ban Kodály Zoltán személyes közbenjárására alakult. A gyerekek az énekórákon Kodály Zoltán zenepedagógiai elképzelései szerint tanulnak.
A kórust 1957-91-ig Tóth Ferenc Liszt-díjas karnagy vezette. Ő volt az, aki hitével és munkájával megalapozta a gyermekkórus hírnevét. Színes az együttes repertoárja, felöleli a kórusmuzsika irodalmát a gregorián énektől napjaink zenéjéig.
Vendégszerepeltek Európa különböző országaiban: Finnországban, Svédországban, Németországban, Jugoszláviában, Lengyelországban, Csehszlovákiában, Ausztriában, Ukrajnában, Belgiumban, Spanyolországban, Angliában, Erdélyben.
Több alkalommal nyerték el az ÉV KÓRUSA megtisztelő címet. Legszebb eredményüknek mégis azt tartják, hogy 1972-óta házigazdái lehetnek a Kodály Zoltán Nemzetközi Gyermekkórus Fesztiválnak.
Szereplések kórusversenyeken:
1961. Debrecen, III. hely, 1970. Debrecen II. hely, 1978. Neerpelt (Belgium) I. díj ”Cum laude”, 1980. Neerpelt (Belgium) I.díj ”Cum laude”, 1989. Celje (Jugoszlávia) I. díj,
1997.Cantonigros (Spanyolország), IV. hely ”Fesztivál-díj”, Budapest IV. hely,
1998.Neerpelt (Belgium) I.díj ”Cum laude”, 2000. Neerpelt (Belgium) I.díj ”Cum laude”
Júliusban a kórus Japánba utazik a III. Világifjúsági Kórustalálkozóra, Hamamatsu városába.

Műsoruk: 

         Alessandro Costantini:   Confitemini Domino
                            Bartók Béla:   Huszárnóta
                                                    Leánynéző
                                                    Legénycsúfoló
                         Kodály Zoltán:   Egyetem-begyetem
                                                    Táncnóta
                                                    Zöld erdőben

                         Kocsár Miklós:   Ave Maria

                                                   

Testvérvárosok Terei Általános Iskola Kórusa, Pécs
Karnagy: Tillainé Merácz Ágnes

Az iskola 1983-ban épült és 1988 óta működik az ének-zene tagozatos gyerekekből szervezett kórus. Alapítója a jelenlegi karnagy, Tillainé Merácz Ágnes. Munkáját Taschnerné Sértő Ágnes és Piacsek Lászlóné segítik. Rendszeresen felvételt készít velük a Magyar Rádió. A kórus aktív résztvevője Pécs zenei életének. Többször elnyerték az ”Év kórusa” kitüntető címet, legutóbb 1999-ben.
Több hazai és nemzetközi versenyen díjazottak.
1992.Neerpelt I. díj, “Cum Laude “, 1993. Nantes II. díj, 1994.  Arezzo III. díj, 1994. Balatonfüred I. díj, 1995. Cantonigros V. helyezés, 1998. Arezzo VI. helyezés
Nemzetközi és hazai fesztiválokon szerepeltek.
1994. IV. Európai Zenei Fesztivál, Budapest, 1995. Alba Regia Fesztivál, Székesfehérvár,
1996. Varasd, Horvátország, 1998. Ének-zenetagozatos Iskolák Kórusainak Fesztiválja, Budapest, ”Kiemelt Nívó” díj, 1999. Kodály Zoltán Nemzetközi Gyerekkórus Fesztivál, Komló, 2000. Ének-zenetagozatos Iskolák Kórusainak Fesztiválja, Budapest,”Kiemelt Nívó” díj, Fődíj: 100.000 Ft- os CD-lemez készítés, 2000. Nemzetközi Verseny, Debrecen, IV. helyezés, 2000. Nemzetközi Kórusverseny, Tolosa, IV. helyezés
Testvéri kapcsolatuk van az ausburgi Maria Ward és a dániai Hajmarskolens Gimnázium kórusaival.

Műsoruk:

                     G. P. Palestrina:   Pueri Hebraeorum
                        Kocsár Miklós:   Jubilate Deo
Ligeti György-Weöres Sándor:Pletykázó asszonyok
                          Bárdos Lajos:   Huszártánc
                         Kodály Zoltán:   Zöld erdőben
                             Bartók Béla:   Jószágigéző
                          Karl Jenkins:   Adiemus

Fuvolán közreműködnek: Dani Tímea, Horn Adrienn, Szilágyi Bettina
Ütősök: Kreutz Péter, Denke Barbara, Izsó Ágnes
Zongorán közreműködik: Taschnerné Sértő Ágnes 

 

Kodály Zoltán Ének-Zenei Általános Iskola Kórus, Kaposvár
Karnagyok: dr. Csuka Zoltán és dr. Kerekesné Pytel Anna

A Kodály Zoltán Ének-zenei Általános Iskola múltja 1715-re tekint vissza. Mindig a város, a megye kulturális centruma volt. Kántortanítók, majd a század elejétől neves énektanárok: Gyulai István, Kecskés Ernő, Takár Imre, Arató Józsefné voltak a zene oktatói sok-sok elismeréssel, kisugárzó hatással. 1959-től Zákányi Zsolt vezette az iskola kórusát. Számtalan rádió-, televízió-, lemezfelvétel, hazai és nemzetközi siker, díjak örökös gazdái voltak nemzedékről nemzedékre.
1997-től vezeti a kórust dr. Kerekesné Pytel Anna, aki 1969-től a Kicsinyek Kórusának karnagyaként dolgozott. Kórusával aranyminősítéssel, Év kórusa címmel gazdagította az iskola tehetséggondozó hagyományait. Vezetésével 1998-ban az Ének-zenei Tagozatos Általános Iskolák Kórusainak III. Országos találkozóján I. díjat és karvezetői különdíjat kapott. A kórus meghívást kapott az ELTE által szervezett Mundi Renovátio, kortárs zenei fesztiválra.
Budapesten a VII. Nemzetközi Kórusversenyen ezüst minősítést kapott 1999-ben. Az Éneklő Ifjúság minősítő hangversenyen arany minősítést diplomával és az Év Kórusa címet nyerte el.2000-ben Belgiumban, Nemzetközi Kórusversenyen Neerpeltben a nehéz ”D” kategóriában I. díjat kapott.

Műsoruk:

                                        Schein:   Ébresztő
                                      Poulenc:   La petite fille sage

                           Mohay Miklós:   Sültü-dalok
                            Kodály Zoltán:   Egyetem-begyetem
                                                       Túrót eszik a cigány
                            Orbán György:   Fülemüle
Kocsár Miklós-Kányádi Sándor:   Jó szánút, jó fejsze

 

Észt Televízió Zenei Stúdiójának Gyermekkórusa, Tallinn, Észtország
Karnagyok: Aarne Saluveer és Lii Leitmaa

A Zenei Stúdió a következő csoportokból áll:
            Leánykórus (15-21 év),
            Gyermekkórus (11-14 év),
            Kicsinyek Kórusa (8-10 év),
            Óvodások Kórusa (5-7 év),
            Kisóvodás Gyermekcsoport (3-5 év)

A Gyermekkórus történetének legfontosabb eseményei:
A kórus szólistái és együttesei sikeresen szerepeltek a Finnországban, Salo-ban     megrendezett Északi Országok Dalversenyein (1994, 1995, 1996, 1997, 1998, 1999) és a Rovaniemi-ben (Finnország) megrendezett Télapó Dalfesztiválon (1996, 1997).
A kórus számos nemzetközi konferencia és szimpozion kulturális programján vett   részt, szerepelt észt koncerttermekben, templomokban és iskolákban.
Szerepelt a Lego világrekord megdöntésére rendezett Tallinni Dalfesztiválon (1998)
Részt vett a Fiatalok Dal és Tánc Fesztiválján Tallinnban (1997) és a XXIII. Dalfesztiválon (1999) Koncertet adott Szentpéterváron a Ermitázsban (2000)
A kórus sikeres volt a GYERMEKKÓRUSOK VILÁGA  2001, Kanada válogatáson. (Vancouver, 2001 márciusa)
Koncertkörút az USA-ban és Kanadában (2001. március-április)

Műsoruk:

                Camille Saint-Saens:   Hattyú
                    Thomas Jennefelt:   Virita Criosa
                            Villem Kapp:   Téli este
                               Mart Saar:   Madárdal
                           Veljo Tormis:   Egy ősi ének
                                                    Etűdök
                                                    Szent Katalin napi dalok
                                                    Nagyapák zenélő ládikója
                    Warren - Gordon:   Chattanooga-Choo-Choo
                           Nancy Telfer:   Bay Dooka

Hangképző tanár: Ludmilla Iszakova
Koreográfus: Regine Rebane

 

Kodály Zoltán Ének-Zenei Általános Iskola Kórusa, Szolnok
Karnagy: Juhászné Zsákai Katalin

Több mint harminc éve működik a felsőtagozatos, ének-zenei osztályba járó tanulókból alakult kórus Szolnokon. Hosszú időn át Rohonczi Andrea tanárnő vezetésével aratták sikereiket belföldön és külföldön egyaránt.
1990-ben Juhászné Zsákai Katalin került az együttes élére. Vezetése alatt az Éneklő Ifjúság minősítő hangversenyeken rendszeresen elnyerték az ”Év kórusa ” kitüntető címet. Rendszeres szervezői a Kodály Kórusok Országos Találkozójának. Évente készítenek rádiófelvételt a Bartók Rádiónak. Nemzetközi Versenyeken is gyakran szerepelnek: voltak Várnában, Budapesten és Debrecenben. Legjobb eredményük Ezüst VII. és Arany VI. diplomák. Az ének  zenetagozatos iskolák kórusainak országos találkozóján két alkalommal kaptak kiemelt nívódíjat.
1990. óta háromszor vendégszerepeltek Finnországban, és egyszer Lengyelországban. Szolnok város és a megye kórushangversenyein rendszeresen szerepelnek, közreműködnek a Szolnoki Szimfonikus Zenekar oratórikus koncertjein. 2000-ben énekeltek Kodály: Psalmus Hungaricusában és két ősbemutató részesei lehettek:  Selmeczi György: Tisza oratórium és Orbán György: Te Deum című műveinek előadásával.

Műsoruk:

                             Michael East: Szép tavasz idején
                             Liszt Ferenc: Fröhliche Spiele sannenwir aus
(A Szent Erzsébet legendából)

                             Bartók Béla: Bolyongás
                          Kodály Zoltán:  Egyetem - begyetem
                                                    Lengyel László

                                                    Karácsonyi pásztortánc
                          Kocsár Miklós: Salve Regina
                            Arne Mellnas: Aglepta
                                                    Siyahamba, Ipharadisi
(afrikai népdalok)

 

“Schedrik” Kórus, Königswinter, Németország
Karnagyok: Irina Brochin és Pavel Brochin

A ”Schedrik” Kórust 1992-ben alapította Irina és Pavel Brochin.
A karnagy- házaspár 1991-ben Moszkvából érkezett a Gimnázium (am Oelberg aus Oberpleis) meghívására, hogy ott kórusvezetést és zenetanítást vállaljon.
Először csak iskolai kórus, az iskolai ünnepélyeken való közreműködés a tevékenységük lényege, ám rövid idő alatt koncert-kórussá fejlődnek, amely az iskolán kívül is ismertté válik. Már az első nemzetközi fellépés sikert hozott. 1996-ban a 44. Európai Zenei Fesztiválon, Neerpeltben (Belgium), a gyermekkar kategóriában 1. díjat kaptak.
További sikerek:
1996.IV. hely és különdíj egy népdal legjobb előadásáért az 1. Gyermek-és Ifjúsági kórusversenyen Erwitte-ben (Németország), 1997. I. hely az 5. Országos Kórusversenyen NRW Wuppertal-ban (Németország), 1998. I. hely Neerpelt (Belgium) egynemű ifjúsági kórus kategóriában, 2000. I. hely Neerpelt (Belgium) egynemű ifjúsági kórus kategóriában
A legnagyobb elismerésnek eddigi rövid kóruséletükben az 1998-ban, az 5. Német Kórusversenyen Regensburgban kapott kitüntető címet, a Gyermekkarok kategóriában  ”jó eredménnyel részt vett” minősítést tartják.
A kórusversenyeken való részvételen túl koncertet adtak több német városban és vendégszerepeltek  Franciaországban, Szlovéniában és Oroszországban is.
1999-ben készült első CD-jük ”Children go” címmel.
Műsorukban különböző zenetörténeti korszakok művei szerepelnek és különböző zenei irányzatokat képviselnek: az ősi polifóniától a klasszicizmuson és romantikán keresztül a modernig. Folklórt eredeti nyelven, valamint pop és musical-darabokat is bemutatnak.

Műsoruk:

                            Gabriel Faure:   Maria mater graditiae
                        Maurice Durufle:   Tota pulchra est
                         Philip Rosseter:   What then is love
(Neaum feldolgozása)

                            Kodály Zoltán:   Katalinka
                         Rainer Lischke:   Állathangok

                                  Julie Gold:   From a distance (Hazeley feldolgozása)
                                                       Schedrik ukrán népdal (M. Leontowitsch feldolgozása)

 

“Echo” Fiúkórus, Szentpétervár, Oroszország
Karnagy: Tatjana Filipouk

Az ”Echo” fiúkórus 1988-ban alakult Szentpétervár Krasnoselski kerület Gyermekek és Fiatalok Kreatív Alkotó Központjának vezetése alatt. A kórus vezetője és karnagya Tatjana Filipouk, a kísérő  Maria Abaljan. A kórus 50 fiúból áll, 8-14 éves korig. A fiúk nem ének-zene tagozatú iskolában, hanem általános oktatási rendszerben tanulnak. A kórus széles repertoárja egyaránt tartalmazza orosz és külföldi zeneszerzők munkáit, orosz népdalokat és modern darabokat. Az ”Echo” kórus tagjai nem csupán énekelnek, hanem zeneelméletet és hangszeres zenét is tanulnak.
A magasan képzett tanárok, T. Filipouk, T. Tyihomirova és a kísérő M. Abaljan az ”Echo” hangversenykórusában dolgoznak. Az együttes több alkalommal tett koncertkörutat Oroszország különböző városaiban. Nagy sikerrel szerepelt Szentpétervár legjobb hangversenytermeiben: az Állami Glinka Kórus Székháza, a Melódia Hangstúdió, a Szmolnij Székesegyház, a Szentpétervári Sosztakovics Filharmonia ”Glinka” Hangversenyterme, az ”Októberi” Nagy Hangversenyterem.
A kórus sikeres körutat tett Finnországban, Lengyelországban, Csehországban és Németországban, részt vett a ”Terpsichora” nemzetközi fesztiválon (Oostozebeke, Belgium). 2000-ben az ”Echo” kórus ”Nagydíjat” kapott a II. Világháborúban aratott győzelem 55. évfordulójának alkalmából szervezett ”Salut Victory” koncerten és szintén ”Nagydíjat” kapott a Neerpeltben (Belgium) rendezett Európai Zenei Fesztiválon.

Műsoruk:

                  Mendelsson-Bartoldi:   Veni Domine (motetta, opus 39.)
                   Schubert - Schubart:   Farel ( V. Ilin feldolgozása)
                                   M. Glinka:   Légy híres (részlet az ”Ivan Szuszanyin” operából)
        Rahmanyinov - Lermontov:   Angyal
                             Bortnyanszkij:   A dicsőség és a jelen (liturgia opus 9.)
                                                          Van egy ösvény egy nyirkos erdőben

                                                          A folyó mellett (orosz népdalok)
                   Jekimov - Kudrasev:   Az én Szentpétervárom